Şubeleşiyorum, Peki Ya Sistemim?


Yiyecek içecek sektöründe şubeleşen ve franchising veren şirket sayısı gün geçtikçe artıyor.

Özellikle, franchising konusunda yazılmış değerlendirme yazılarında, franchising’in ne olduğu, avantajları, franchisee için alırken, franchisor için ise verirken dikkat edilmesi gerekenler anlatılmış. Ben, bu yazımda, şubeleşmek isteyen ve franchisor olmaya hazırlanan firmalar için bazı önemli noktalara değinmek istiyorum.

Ülkemizde, geçmişe göre tasarıma ve inovasyona verilen önem arttı. Şirketler artık, marka isimi oluşturma, logo tasarımı ve marka kimliği hazırlanmasından başlayıp, bu markanın müşteri kitlesi ile buluşmasına kadar geçen süreçte, hatta sonrasında danışmanlıklar alıyor. Çünkü günümüzde marka olma isteği şahlandı, hatta taçlandı. İrili ufaklı birçok iş sahibi ve yeni girişimci, markanın gücüne çok inanıyor. Hatta bana göre markanın, sunulan ürünün veya hizmetin önüne geçtiği bile oluyor.

‘Marka ve markalaşma’ neden bu kadar öne çıkar oldu diye düşündüğümde aklıma ilk gelen şey, ‘güven duyma’ ve ‘güven sunma’ ihtiyacı oldu. Güven duyduğumuz markaya bağlanıyoruz ve artık sorgulamadan sunulan hizmet ve ürünü satın alıyoruz. Tüketici için genelde zaman kaybı olan ürün veya hizmet araştırması aşaması ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca her satın alma sonunda beklediğimiz tatmine risksiz ulaşmış oluyoruz. Sadık müşteriyi kazandıran ‘marka’ ise, elbette ki hizmet ve ürün üreticileri için ulaşılmak istenen hedeflerin en önemlisi oluyor. Daha bir çok sosyolojik alt açılımı olan bu konuyu, burada detaylandırmadan geçiyorum ve...

Hedef kitleye yönelik, doğru markalaşma sürecini tamamlamış, bilinirlik, güven ve saygınlık kazanmış olan markanın sahibi şirkete geliyorum. Bu şirket artık, doğal olarak iş hacmini büyütmek, bir anlamda da elindeki markanın kaymağını yemek istiyor.

Peki bu aşamaya gelmiş bir şirketi şimdi ne bekliyor?

Şubeleşme!

Şubeleşme adımına gelen, markalaşmış bir restorandan bahsedelim; artık önünde yeni bir süreç var. Bu süreçte ilk yapması gereken şeyin, restoranın anayasası olacak bir el kitabı hazırlamak olduğunu biliyor. Bazı işletmeciler daha önce bu konuda oluşturulmuş el kitaplarını örnek alıyor, kendine göre değiştiriyor. Şimdiye dek kendi uyguladığı yöntemleri de harmanlayarak politikalar, talimatlar, prosedürler ve bir takım kontrol yöntemleri oluşturuyor.

Sonuçta hazırlanan el kitapları, açılan ilk şubede uygulamaya alınıyor. Önceleri hevesle uygulanmaya çalışılan el kitabı, yöneticilere bazı zorluklar yaratıyor ve zaman geçtikçe bir kenara itiliyor. Durum bu olunca şubeler arası farklıklar oluşmaya başlıyor. Bir şubede memnun olan müşteri diğerinde daha önce yakaladığı tatmine ulaşamıyor ve şikayet ediyor. Şikayet süreci iyi yönetilemez ise onca emekle oluşturulmuş markanın imajı yara alıyor.

Şubeleşme, hak edilmiş bir büyüme iken şirketin zarar etmesine ve büyümeye çalışırken küçülüp yok olmasına dahi neden olabiliyor.

Şubeleşme aşamasına gelmiş restoranlar için en büyük tavsiyem, kendilerine ‘has’ bir sistem oluşturmalarıdır. Kopyala, yapıştır el kitapları, şubeleşmede başarıya ulaşmak için yeterli olmuyor. Şirket kimliğine uygun, uygulanabilir, mevcut restoranın ve ortaklarının tüm özellikleri ve yönetim stilleri düşünülerek hazırlanmış, işletmenin ruhuna uygun bir anayasa oluşturmak gerekiyor.

Restoranın mevcut, işleyen sistemi detaylıca incelenerek gelişime açık yönleri olup olmadığı belirlenmeli, iyileştirilmeler yapılmalı, öne çıkan özellikleri vurgulanmalı ve yaratıcılığı en yüksek dozda kullanarak, bu restoran için tam anlamıyla ‘haute couture’ bir sistem tasarlanmalıdır.

Şubeleşmek isteyen restoranlar için tasarlanacak olan ‘haute couture’ sistemin omurgası nasıl oluşturulmalı?

Fazlasıyla insan ile çalışılan restorancılık işinde omurgamız öncelikle eğitim ile örülmelidir. İyi işler ve dinamik bir eğitim planı hazırlamak birincil adım olmalıdır. Bu aşamada, ‘biz eğitim kurumu değiliz’ diyecek olan işletme sahipleri ve yatırımcılarını duyar gibiyim. Bu sektörde danışman olarak hizmet verdiğim 11 yılın sonunda eğitimin, denetlemenin dahi önüne geçtiğini samimiyetle söyleyebilirim. Hele ki eğitim seviyesinin genel olarak çok da yüksek olmadığı bizim ülkemizde. Eğitime yeteri kadar yatırım yapmayan işletmelerin de en sonunda zararlı çıktıklarını da üzülerek bildirmeliyim.

İş şekilleri ve yaşantılar hızla değişirken restorancılıktaki yeni dalgaları da takip edebilmek ve hatta gelişimin, ilerlemenin parçası veya lideri olabilmek için eğitim yatırımları çok ve çok önemli hale gelmiştir.

Özet olarak, restoran zinciri yaratmak istiyorsak, bana göre bu adım, sistemin olmazsa olmazıdır.

Diğer adımda, eğitim ile örülen sistemimizin omurgası, uygulanabilir bir kontrol süreci ile tamamlanmalıdır. Kontrol edilmeyen hiçbir sistem kendini devam ettiremez. Yine tekrar ediyorum ki tasarlanan her adımın uygulanabilir olması zorunludur. Klasik bir el kitabını oluşturan tüm bölümlerin eğitim ve denetim ana başlığının altında incelenmesi ve restoranın kimliğine uygun olarak yeniden yorumlanması başka bir bakış açısıdır.

Tüm bu algılar ile güçlü bir eğitim ve iç denetim mekanizması kurguladıktan sonra bizi biraz renklendirecek olan yaratıcı ara süreçlere ihtiyacımız olacak.

Eğitim, denetim omurgalı, yaratıcı mini ara süreçler ile renklenen ‘haute couture’ sistemimiz artık hazır. Bu sistemi şubelerimizde uygulamaya başlayabiliriz. Dahası şubeleşme süreci tamamlandıktan sonra eğer şirket franchising sistemine geçiş yapacak ise elinde uygulanabilirliği denenmiş, harika bir franchising sistem taslağı da hazır olacak. Taslak demişken, burada önemle altını çizmek isterim ki şubeleşme ile franchisor olma, birbirinden farklı süreçler ve dolayısıyla hazırlanan sistemlerin ve el kitaplarının da birbirinden farklı olacağı muhakkak...

Marka olma süreci, şubeleşme ve franchising sistemine geçiş... İzlemek istediğiniz yol bu olacaksa, sizi bol düşünmeli, çok araştırmalı, fazla fazla danışmalı, yılmadan çalışmalı ve bir hayli hayal etmeli bir dönem bekliyor demektir.

Bence çok heyecanlı... : )

Bu yazıma son verirken, tüm müstakbel zincir restoran sahiplerine kolaylıklar ve bol şanslar dilerim...

#Franchising #Franchisor #Franchisee #Marka #Markalaşma #Markalaşmak #Şube #Şubeleşmek #Bayii #ElKitabı #Manuel #RestoranElKitabı #FranchisingElKitabı #ŞubeElKitabı #ŞubeYönetimi #FranchisingSistemi #FranchiseSistemi #Restoran #Restaurant #Restorancılık #Eğitim #Denetim #RestaurantDenetimi #DenetimSistemi #KontrolYöntemi #GıdaDenetimi #FranchisingNedir #FranchisingElKitap #YiyecekİçecekSektörü #Yiyecekİçecek #Lokanta #ZincirRestaurant #ZincirRestoran #RestaurantZinciri #RestoranZinciri #LokantaZinciri #Danışmanlık #RestoranYönetimiDanışmanlığı #ŞubeşleşmeDanışmanlık #GıdaDanışmanlığı #FranchisingSistemiDanışmanı #İçDenetim #Gastronomi #GastronomiTurizmi

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Google+ - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

İyi Gıda bir İpek Ege Gıda Danışmanlığı Markasıdır. 2015 iegd.