Urla Enginar Festivali'nde İyi Gıda Atöylesi

URLA ENGİNAR FESTİVALİ – İYİ GIDA ATÖLYESİ

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Urla Enginar Festivalinde biz de İYİ GIDA olarak yer aldık. İzmir’in simgelerinden biri olan Deniz Restaurant’ın Şeflerinden Şenol Öztürk ve İsmail Şen, İyi Gıda Atölyesinde konuklarım oldu.

Şeflerimin yaptığı biri sıcak biri soğuk olmak üzere iki tane nefis enginar yemeğinin yanında izleyenlere gıda güvenliği ile ilgili bilgiler ve ipuçları verdik.

İyi Gıda Atölyesinin amacı gastronominin konuşulduğu bu platfomda Gıda Güvenliği’nin anılmasını sağlamak, önemini vurgulamak ve farkındalığı arttırmak idi.

Bu anlamda bizim için festival gayet verimli ve dahası çok keyifli geçti.

Festival, katılanların bildiği üzere 3 gün devam etti. İki ayrı meydanda kurulan mutfaklarda birbirinden ilgi çekici atölyeler yapıldı. Urla’nın sempatik sokaklarına yayılan festival sanat sokağı olsun, üreticilerin bulunduğu alan olsun, halkın kendi yaptığı yöresel enginar yemeklerin satıldığı bölüm olsun bence kesinlikle çok iyi kurgulanmıştı.

Bu yıl 2.si düzenlenen festivale uzun ve güzel bir ömür diliyor, Sırma Hanım ve emeği geçen herkese kendi adıma teşekkürlerimi iletiyorum...

#Urla #Enginar #Festivali #İyiGıda #İpekEge #GıdaDanışmanlığı #Güvenliği #FoodSafety #Yiyecekİçecek #GastronomiTurizmi #GıdaTurizmi #FoodToursim #İzmir #EgeBölgesi #GıdaHijyeni #eğitimzorunluluğu #Denetim #Belgelendirme #GıdaKaliteKontrolü #MutfakHijyeni #MutfaklardaGıdaGüvenliği #GıdaDanışmanı #GıdaZehirlenmesi #GıdaHijyenEğitimi #GıdaMühendisi #GıdaGüvenliği #Gastronomi #GastronomideGıdaGüvenliği #MutfaktaGıdaHijyeni #gıdagüvenliği #MutfaktaGıdaGüvenliği

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Google+ - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

İyi Gıda bir İpek Ege Gıda Danışmanlığı Markasıdır. 2015 iegd.