İnovasyon, Yeni Ürünler ve Gelişim...


Ege İhracatçı Birlikleri’nin organizasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisinin katkıları ile İzmir'de gerçekleştirilen, 4. Uluslararası Gıda Arge Proje Pazarı Etkinliği gerçekten çok keyifli ve faydalı bir etkinlikti.

Keşke sadece bir günle sınırlı kalmayıp bir kaç güne yayılmış olsa idi.

Etkinliğin teması, “Sürdürülebilir ve Rekabetçi Gıda Sektörü İçin İnovasyon” idi. Olası Ar-ge projelerinin hayata geçebilmesi için sanayiciler, profesyoneller, öğretim üyeleri, öğrenciler, araştırmacıların bir araya geldiği bir platform oldu. Birbirinden değerli konuşmacılar programda yer alırken bir yandan da sergi alanında öğrenciler yenilikçi projeleri ile yarıştı.

Katıldığım için neden çok keyif aldım, birer birer sıralamak istiyorum..

Bir; Çok keyif aldım çünkü etkinlik mekanının, İzmir’in en sevdiğim meydanlarından birinin, yani Atatürk Heykelinin süslediği Cumhuriyet Meydanı’nın hemen karşısındaki Büyük Efes Swiss Otel olması idi.

İki; Gayet ilgi çekici ve dinamik bir program hazırlanmıştı ve etkinliğin istediğiniz kısmına katılıp istediğiniz kısmında dışarıda dinlenebiliyor olmak bize kendimizi çok esnek ve rahat hissettirdi.

Üç; Lise ve üniversite öğrencilerinin, araştırmacıların ne kadar yaratıcı olduklarına şahit olduk. Gıda sektörü ile ilgili çeşitli konulardaki problemlere çözüm arayan inovatif ürünlerini sergiledikleri alanda bizi hayrete düşürdüler. Mesela gıda ambalajlanması ile ilgili çok enteresan ürünler geliştirmişler. Bence hepsinin birer melek yatırımcıya ihtiyacı var. Ambalaj sektöründe faaliyet gösteren bir sanayici olsaydım bu çocukların peşini bırakmazdım!

Dört; Etkinlikte yer alan ve yer almayan başvuru yapmış 409 inovatif projenin 200’ünün derlendiği harika bir katalog hazırlamışlar ve bizlere ücretsiz dağıttılar. Güzel bir rehber niteliğinde oldu. Arada sırada açıp bakıyorum projelere...

Beş; Türkiye’de yapılan aydınlık çalışmaların yurtdışına açılmalarını seviyorum ve bu etkinlik de Avrupa'nın en önemli tarım araştırma üniversitelerinden biri olan Wageningen Üniversitesi ile yapılan işbirliği ile uluslararası boyuta taşınmış ve yurtdışından gelecek proje başvuruları da sektör paydaşlarına sunulmuştur.

Ve altıncı neden; Özellikle eşimin çok sevdiği Ayhan Sicimoğlu’nun keyifli konuşmasını dinleyebilmek ve günün sonunda Efes Swiss Otel’in lezzetli ikramları eşliğinde Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars Grubunun konserine katılabilmek oldu...

Etkinlik Tarihi: 24.05.16

Etkinlik Web Adresi: www.gidaargeprojepazari.org

Etkinlikten bir kaç görünüm...

#4UluslararasıGıdaArgeProjePazarıEtkinliği #İnovasyon #Arge #Gıda #SürdürülebilirveRekabetçiGıdaSektörüİçinİnov #EgeİhracatçıBirlikleri #TürkiyeİhracatçılarMeclisi #İzmir #BüyükEfesSwissOtel #Gıdasektörü #GıdaAmbalajlanması #Proje #WageningenÜniversitesi #AyhanSicimoğlu #LatinAllStars #GıdaMühendisi #GıdaDanışmanı #Yenilik #Araştırma #Geliştirme

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Google+ - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • Facebook - Black Circle

İyi Gıda bir İpek Ege Gıda Danışmanlığı Markasıdır. 2015 iegd.